Pályaválasztás egészségügyi szemszögből

Szerző: | 2023. május. 12. | Egészség

A grafika egy szemészeti vizsgálatot illusztrál.

Amikor pályát választunk több szempont figyelembevételével döntünk. Mennyire érdekes? Van-e igény rá a munkaerőpiacon? Mennyit fogunk keresni? Rendelkezünk a szükséges kompetenciákkal? Azonban a választott szakma egészségügyi alkalmassági követelményeire ritkán gondolunk. Viszont bizonyos foglalkozásoknál az egészségügyi alkalmasság hiánya akár az életünket is veszélyeztetheti.

A szakképzésbe való bekapcsolódás feltétele a pályaalkalmassági-, és foglalkozás-egészségügyi követelményeknek való megfelelés. Ezeket a kritériumokat minden tanulható szakmánál a képzési és kimeneti követelmény határozza meg.  Mostani cikkünkben azokat a szakmákat mutatjuk be, amelyek biztonságos gyakorlásához jó színlátás és éleslátás szükséges.

Pályaválasztáskor elsősorban a színlátászavar meghatározó. Vannak olyan munkakörök, amelyeknél a legkisebb eltérés is veszélyt hordoz. A színlátászavarok –színvakság, színtévesztés- kizáró okot jelentek minden olyan szakmánál, ahol a színtévesztés balesetveszéllyel vagy életveszéllyel jár. Ezért akár rossz látási körülmények között is létfontosságú a színek és a különböző színárnyalatok biztos felismerése. 

A képen egy színes, fröccsenő festékfolt látható.
Szakma választáskor az egészségügyi kritériumokat is mérlegelni kell. A jó színlátás számos szakmánál feltétel. (Fotó:123rf)

Mely szakmáknál van egészségügyi kockázata a rossz látásnak?

  • Közlekedés és szállítmányozás ágazatban a vasútforgalmi szolgálattevő technikus szakma gyakorlásánál a különböző biztosító berendezések működésének ismerete jó színlátást követel. 
  • Az erdésztechnikus esetében, amely a mezőgazdaság és erdészet és a vadgazdálkodás területének képzése. Ebben az esetben a jó tájékozódási képesség mellett nagyon fontos a jó színlátás is, mert az őszi erdőkben a vörös és zöld árnyalatainak biztonságos elkülönítése rossz látási körülmények – köd, szürkület – akár az életünkbe is kerülhet!
  • Elektronika és elektrotechnika ágazat képzései esetén az elektromos vezetékek különböző színű szigetelése, áramütés veszélye miatt kockázatos a színlátászavar. Egy villanyszerelő még félhomályban sem keverheti össze az eltérő színű vezetékeket. Az elektronikai technikussal szemben is támasztott elvárás a jó szemmérték, tér- és színlátás. 
  • Vegyipari ágazat szakmái esetében is kulcsfontosságú a különböző színárnyalatú vegyszerek biztonságos azonosítása. A vegyipari technológiai folyamatok biztonságos elvégzése alapvető pl. a vegyésztechnikus szakma gyakorlásakor, mert a vegyszerekkel végzett munkák során fontos a színárnyalat változásának észlelése is. Hasonlóan az egészségügyi ágazatban a laboratóriumi jellegű munkáihoz. A laboratóriumi minták kezelése vagy a toxikológiai anyagok analizálásakor sem szerencsés a színlátászavar probléma.
  • Az élelmiszeripari ágazatban a hentes és húskészítmény készítő és a tartósítóipari technikus szakmáknál az ízérzékelés mellett a színárnyalatok biztos megkülönböztetése is alapvető az élelmiszerek frissességének megállapításában és a megfelelő tartósítás megítélésében.
A képen négy kémiai laboredény látható, különböző színes folyadékokkal.
Vegyészként fontos, hogy színük alapján is megtudjuk különböztetni a vegyszereket. (Fotó: 123rf)

Mikor megengedett a színtévesztés?

Vannak olyan munkakörök, ahol elfogadott lehet a színtévesztés. Ilyen esetben egyéni elbírálás szerint döntenek arról, hogy a jelentkező képes-e az adott szakmához tartozó követelményeket teljesíteni.  

Amikor a színtévesztés esztétikai hibaforrás

Néhány szakma esetében a színlátászavarnak nincs baleseti kockázata viszont a munkavégzéshez szükséges feladatok ellátása esztétikai szempontból okoz problémát. Ez leginkább a kreatív-, és a szépészet ágazat foglalkozásaira jellemző: divat-, jelmez- és díszlettervező, nyomdász, dekoratőr, fotográfus, grafikus, fodrász, kozmetikus. Illetve az építőiparban a festő-mázoló-tapétázó szakma esetében is ideális a színárnyalatok felismerése.

Te jól látod a színeket? A linkre kattintva ellenőrizheted a színlátásod. A szakmák hatályos képzési és kimeneti követelmény leírását az IKK oldalán lehet megtekinteni. 

A szerzőről:

Oláh Erika
Széleskörű tapasztalatot szerzett a hazai oktatási rendszer működéséről. Részt vett az oktatás, a szakképzés területeinek fejlesztésében. Kiemelten fontosnak tartja a továbbképzéseket, a gyermekkori fejlesztéseket, a készségek fejlesztését. Elhivatott abban, hogy az oktatásban résztvevők olyan gyakorlati tudást szerezzenek, amelyet a mindennapi tevékenységeik során alkalmazni tudnak. Mottója: Közös jövőnk alapja a ma gyermekeinek fejlesztése.