Az elmúlt három évben jelentős növekedés tapasztalható a szakképzésben részt vevő diákok számában Magyarországon. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2021-ben 173 208 diák tanult a szakképzésben, míg 2023-ra ez a szám 237 429-re emelkedett, ami több mint 64 ezer fős növekedést jelent két év alatt. A szakképzés népszerűségének növekedése több tényezőnek tulajdonítható. Cikkünkben ezeket ismertetjük.
Miért népszerű a szakképzés a pályaválasztó fiatalok körében?
A szakképzési rendszer megújításával új típusú ösztöndíjakkal támogatja a kormány a szakmatanulást választó fiatalokat. A 2020/2021-es tanévtől bevezetett ösztöndíjaknak köszönhetően a szakképzésben tanuló diákok már tanulmányaik ideje alatt rendszeres jövedelemhez jutnak és a pályakezdéshez is támogatást kapnak, amelyet saját vállalkozás indítására, eszközbeszerzésre de akár lakhatásra is fordíthatnak.
A diákok számára biztosított ösztöndíjrendszer, amely már középiskolás korban anyagi támogatást nyújt a tanulóknak. Az ösztöndíj mértéke a tanulmányi eredményektől függően változik, így ösztönözve a jobb teljesítményt. Fontos azonban megjegyezni, hogy bár a szakképzésben részt vevők száma jelentősen nőtt, a sikeres szakmai vizsgát tevők száma évek óta alig változott. 2021-ben közel 59 ezren, 2022-ben 57 ezren, míg 2023-ban 60 ezren szereztek szakmát.
Pályakövetési felmérés-Miért választják a nyolcadikosok a szakképzést?
Emelkedő diáklétszám
A szakképzésben részt vevő diákok számának növekedése összhangban van a középfokú oktatásban tapasztalható trendekkel. A 2022/2023-as tanévben a középfokú oktatási intézmények nappali rendszerű oktatásában összesen 428 ezren vettek részt, ami 4 ezer fős csökkenést jelent az előző tanévhez képest. Ebből a gimnáziumokban 195 ezren (45,6 százalék), technikumokban és szakgimnáziumokban 166 ezren (38,8 százalék, szakképző iskolákban 60 ezren (14 százalék), szakiskolákban és készségfejlesztő iskolákban pedig 6,8 ezren (1,6%) tanultak.
Összességében a szakképzés iránti növekvő érdeklődés kedvező irányt mutat, hiszen hozzájárulhat a munkaerőpiac igényeinek kielégítéséhez és a gazdasági fejlődéshez. Emellett kiemelten fontos a képzés minőségének további erősítése és a sikeres szakmai vizsgát tevők számának növelése, hogy a résztvevők a lehető legjobb eséllyel helyezkedhessenek el a munkaerőpiacon.