Idősek Világnapja – a szociális és rehabilitációs szakgondozó szakma

Szerző: | 2023. október. 1. | Mi leszek?

a képen túrázó idős pár látható

1991-ben az ENSZ közgyűlése október 1-jét nevezte ki az Idősek Világnapjának. A világnap célja az, hogy felhívják a figyelmet az idősek szerepére, a méltóságteljes megöregedésre, és a szeretteink gondozására, személyük fontosságára, esetleg a munka világába történő visszatérés lehetőségére. Ennek a napnak az alkalmából ma a szociális és rehabilitációs szakgondozó szakmát fogjuk bemutatni nektek.

Az idősek helyzete napjainkban

A világban nagyjából 600 millió 60 év feletti felnőtt él, akiknek a száma várhatóan 2025-re meg is duplázódhat. Európa társadalma folyamatosan öregszik, egyre kevesebb a dolgozók aránya, és egyre csökken a születések száma. Ahhoz, hogy a szükséges munkahelyeket feltöltsék, felmerült annak ötlete, hogy az időseket érdemes lenne visszacsábítani a munkaerőpiacra, de ez természetesen függ az idősek egészségi állapotától is.

a képen három idős nő beszélget, nagyon fiatalos a megjelenésük
Az Idősek Világnapja egyik célja, hogy az idősebb embertársainkat integrálják a munkaerőpiacra, de ez jelentősen függ az egészségi állapotuktól is (Fotó: 123rf.com)

Az Idősek Világnapjának egyik célja, hogy felhívja a figyelmet a méltóságteljes öregedésre. Ennek pedig alapfeltétele az, hogy az ember a lehető legjobb egészségi kondíciókkal élje meg az öregkort. Természetes, hogy szervezetünk megöregszik, immunrendszerünk gyengül, és nehezebbé válnak tagjaink, de megfelelő segítséggel idősebb rokonaink vagy embertársaink is sokkal tovább élhetnek, jobb erőben élhetik életüket. Azoknak az időseknek, akik támogató családdal rendelkeznek, egyszerűbb a dolguk, de nem szabad elfelejteni azokat sem, akiknek nincs ilyen szerencséjük, a megélhetésük kétséges, esetleg más okból szorult helyzetbe kerülnek. Szintén gyakori probléma, hogy idősebb embertársaink nehezebben követik a folyamatosan fejlődő számítástechnikai újdonságokat, így nehezebben is tudnak részt venni az ügyintézés folyamataiban, emiatt pedig könnyen a perifériára szorulhatnak. Legyen szó tehát az egészségügyi állapot javításáról, az anyagi támogatásról vagy a fejlődő technika kihívásainak megfejtéséről, az idősebb emberek sok támogatásra szorulnak ahhoz, hogy a mindennapi életük könnyebbé, élhetőbbé váljon.

a képen négy férfi nyúl középre, és kapaszkodik össze, mind más korosztály
Azok az idősebb embertársaink, akik nem rendelkeznek támogató családdal, könnyen a szociális szféra peremére szorulnak (Fotó: 123rf.com)

A szociális és rehabilitációs szakgondozó szakma

A szociális és rehabilitációs szakgondozó szakma ötéves technikumi képzés során sajátítható el. A szakma a szociális ágazathoz tartozik, az itt végzett szakemberek feladata megtervezni és irányítani az ápolási feladatokat, a rehabilitációs tevékenységeket és a foglalkozásokat a különböző típusú segítő intézményekben. Erre a szakmára olyan fiataloknak érdemes jelentkezni, akik személyiségének alapja az empátia, aki szeretne segíteni rászoruló, nehéz helyzetben lévő embertársainkon. A szociális és rehabilitációs szakgondozó szakmában egyszerre kell ellátni támogatói feladatokat, esetleg a felépülést segítő folyamatokat, illetve foglalkozni kell az adminisztrációs munkafolyamatokkal is. Emiatt a megfelelő szakember toleráns, segítőkész, és könnyen teremt kapcsolatot, rugalmasan tudja kezelni az esetleges problémákat. Kiváló kommunikációs kompetenciával és meggyőző képességgel rendelkezik, a munkafolyamatokat képes irányítani, szervezni.

egy egészségügyi dolgozó egy idősebb emberrel fog kezet
A szociális és rehabilitációs szakgondozó szakma célja rászoruló embertársaink támogatása (Fotó: 123rf.com)

Napjainkban a szociális tevékenységek jelentős része adminisztratív feladatokkal is jár, amelyet a folyamatosan fejlődő számítástechnika tesz könnyen átláthatóvá, így a jó digitális készség megléte elengedhetetlen.

Fizetések a szociális és rehabilitációs szakgondozó szakmában

A szociális ágazat szakmáihoz a www.fizetesek.hu oldal a havi bruttó 249 ezer forint és 500 ezer forint közötti fizetést prognosztizálja, de fontos kiemelni, hogy ez magára az ágazatra vonatkozik, nem a szakmára, tehát egy átlagos összegről van szó. A fizetési rátát ebben az esetben is jelentősen befolyásolja, hogy hol helyezkedik el a szakember, és hogy milyen feladatokat lát el, esetleg milyen kiegészítő szakmai végzettsége van.

Az is nagyon fontos, hogy a szociális és rehabilitációs szakgondozó szakma birtokában vannak különböző munkakörök, amelyekre a szakember jelentkezhet. Vannak, akik inkább az adminisztratív feladatellátásban találják meg a számításaikat, míg mások jobban szeretnek közvetlen kapcsolatot ápolni a rászorulókkal, így más-más munkakörbe, beosztásba kerülnek, ami jelentősen befolyásolja a várható fizetést is.

Ha felkeltette az érdeklődésedet a szociális és rehabilitációs szakgondozó szakma, akkor olvasd el a szakmai képzéshez tartozó képzési és kimeneti követelményeket is!

Ez is érdekelhet!

A szerzőről:

Kisanyik Tímea
Újságíró-szerkesztő. Sokéves szakképzési területen szerzett munkatapasztalattal rendelkezik, korábban a feladatai közé tartozott a szakmák népszerűsítése. Újságíróként elhivatottan támogatja azt a célt, hogy a szakképzéshez és a felnőttképzéshez kapcsolódó információk minél több emberhez jussanak el. Szereti a sikertörténeteket, amelyek inspirálóak mások számára, a jövő oktatásához tartozó – akár digitális – fejlesztéseket, amelyek könnyebbé tehetik a munkavégzést. Figyelemmel kíséri a magyar és nemzetközi trendeket, valamint a szakmai versenyeket, rendezvényeket.

Promó

Promó

RSS hiba: WP HTTP Error: cURL error 60: SSL certificate problem: unable to get local issuer certificate