Új alapokra épül az építőipari szakképzés

Szerző: | 2023. június. 17. | Munka

A képen egy emelő daru végén ülő fiatal férfi látható könyvvel a kezében.

Egyedülálló módon fogott össze három magyar cég az építőipari ágazatban tapasztalt munkaerőhiány csökkentésére. Ennek érdekében saját forrásból létrehozták a Tudásépítő-Team Ágazati Képzőközpontot. A több száz millió forintból kialakított képzőközpontban az építőipari szakmák iránt érdeklődő fiatalok számára 5 képzési helyszínen 12 szakma tanulására biztosítanak lehetőséget. 

Mint arról korábban beszámoltunk az építőipar az EU gazdaságának egyik legmeghatározóbb ágazata. Mintegy 13,5 millió embert foglalkoztat és az GDP-jének mintegy 6 százalékát teszi ki. A Cedefop nemrég megjelent jelentése rámutat arra, hogy az építőipar egyik legnagyobb kihívása az ágazatban dolgozók nyugdíjba vonulása utáni munkaerőpótlás.  

Annak ellenére, hogy az elmúlt években nőtt a szakképzésben tanulók száma az építőiparban továbbra is szakember hiány tapasztalható. 

Bár az új szakképzési törvény szerinti ösztöndíjak és a duális képzésben biztosított kereseti lehetőség a szülők és gyerekek számára is vonzóvá teszi az építőipart, évente mintegy 25 ezer építőipari szakember éri el a nyugdíjkorhatárt. A nyugdíjba vonulók teljes pótlása jelenleg is megoldandó feladata az ágazatnak.

A képzett munkaerő növelése érdekében új alapokra helyezné az építőipari ágazat képzéseit a Bayer Construct Zrt., a KÉSZ Csoport és a Market Építő Zrt. A hazai nagyvállalatok duális képzőhelyként az építőipari ágazat iránt érdeklődő fiataloknak versenyképes szakmai tudást szeretnének biztosítani a Tudásépítő-Team Ágazati Képzőközpont képzéseivel.

A képzőközpont ács, burkoló, épületgépész technikus, festő-mázoló-tapétázó, hűtő- és szellőzésrendszer-szerelő, kőműves, központifűtés- és gázhálózatrendszer-szerelő, magasépítő technikus, mélyépítő technikus, szárazépítő, villanyszerelő és víz- és csatornarendszer-szerelő képzéseket kínál a fiatalok számára.

A képen egy elhagyatott építési terület látható.
A KSH adatai 2008 -tól csökken az építőiparban dolgozók aránya. (Fotó: 123rf)

A hároméves szakképző iskolai képzésre történő jelentkezés feltétele az általános iskola 8 osztályának sikeres elvégzése. Míg a szakmai képzésre az eredményes építőipari ágazati alapvizsga birtokában lehet jelentkezni. 

Az általános műveltséget megalapozó érettségi vizsgára való felkészítést is biztosító 5 éves technikusi képzések keretében 2 éves szakmai alapképzést kapnak az érdeklődők, melyet követően sikeres alapvizsgát tesznek, és szakmát választanak. A kiválasztott szakmát a harmadik évtől kezdődően duális képzési formában tanulják a diákok, és így valósul meg a szakmára felkészítő szakirányú oktatás. A technikus képzésre való jelentkezés előfeltétele az általános iskola 8 osztályának sikeres elvégzése vagy az érettségi bizonyítvány. 

A tanulók gyakorlati képzése a szakképző iskola tanműhelyében vagy építőipari vállalatoknál biztosított duális képzési forma keretei között. 

Felnőttek számára is van lehetőség szakmát tanulni a képzőközpontban.  Rugalmas keretek között, akár munka mellett rövid idő alatt is szerezhet új szakmát, akit érdekel az építőipar. A képzőközpont által biztosított képzéseknél lehetőség van az előzetes tudás beszámítására is. A kiválasztott szakmákat a felnőttek is duális képzési formában tanulják. Azok, akik eddig még nem szereztek szakképesítést, akár ingyen is tanulhatnak szakmát. A vonatkozó jogszabály szerint ugyanis az első két szakképesítés megszerzése mindenki számára ingyenes.

A szerzőről:

Oláh Erika
Széleskörű tapasztalatot szerzett a hazai oktatási rendszer működéséről. Részt vett az oktatás, a szakképzés területeinek fejlesztésében. Kiemelten fontosnak tartja a továbbképzéseket, a gyermekkori fejlesztéseket, a készségek fejlesztését. Elhivatott abban, hogy az oktatásban résztvevők olyan gyakorlati tudást szerezzenek, amelyet a mindennapi tevékenységeik során alkalmazni tudnak. Mottója: Közös jövőnk alapja a ma gyermekeinek fejlesztése.

Nyereményjáték

Promó

Promó