Idén 75 éves az Országos Mentőszolgálat

Szerző: | 2023. május. 8. | Munka

A képen az OMSZ logója látható, és a cikk címe

Az Országos Mentőszolgálat idén ünnepli a magyarországi szervezett mentés megalakulásának 75. évfordulóját.  Korábban a szervezetnek más neve volt, de az alapok az évek során sem változtak: a cél akkor is és most is az életmentés.

Minden évben május 10-én ünneplik a mentők napját. Az ünnep során az életmentő szakemberek, azaz az oxyológus szakorvosok, a mentőtisztek, a mentőápolók közül emelik ki és jutalmazzák azokat a személyeket, akik áldozatos munkájukkal a magyarországi mentés területén tevékenykednek.

Az Országos Mentőszolgálat megalakulása

1887. május 10-én alakult meg Budapesten az Önkéntes Mentőegyesület Kresz Géza fővárosi kerületorvos kezdeményezésére. A magyarországi mentés egészen 1948-ig egyesületek kezében volt, csak ekkor került állami kézbe, és ezzel a szervezet is új nevet kapott: Országos Mentőszolgálat néven folytatta a működését. A mentés tehát állami feladattá vált, és most is az. Az alapítás dátuma pedig – május 10 – a Mentőszolgálat születésnapja lett, ezen a napon kitüntetéseket, pénzjutalmakat adnak át az életmentésben élenjáró szakembereknek.

A képen egy mentőgépjármű szerepel
Az Országos Mentőszolgálat gépjárműparkjának alapját a mentőgépkocsik alkotják (Fotó: OMSZ)

Napjainkban az Országos Mentőszolgálatnak a szervezett életmentés irányítása és megvalósítása mellett feladata a szakemberek képzése is.

A mentőápoló szakmáról már korábban is írtunk, azt a cikket itt olvashatod el.

A mentés napjainkban

Napjainkban a Mentőszolgálat országosan 255 mentőállomással rendelkezik. A szervezet alapításakor 76 mentőállomással indult, de azóta sokat fejlődött mind a hálózat, mind az eszközpark. Emellett alapelvárás az Országos Mentőszolgálat mentőegységeivel szemben, hogy a riasztástól számított 15 percen belül megérkezzenek a helyszínre, amennyiben a sérülés indokolja a sietséget. Ez a 15 percen belüli kiérkezési szabály az Európai Unió mentéssel kapcsolatos direktívájának alapja.

A Mentőszolgálat mentőegységei évente közel 40 millió kilométert tesznek meg. Az állománya közel 8500 mentődolgozóból, azaz bajtársból áll. A szakemberek évente több mint 1,2 millió mentőfeladatot teljesítenek.

A mentéshez használt gépjárműpark 1948-ban 140 kocsiból állt, ez a szám napjainkban bőven meghaladja az 1000 gépjárművet, és akkor még nem beszéltünk a mentőmotoros eszközparkról, valamint a légimentésről, amelyek szintén az Országos Mentőszolgálat irányítása alatt állnak. A Mentőszolgálat részeként üzemelő Magyar Légimentő Nonprofit Kft. hét légimentő bázisán (Miskolc, Budaörs, Pécs, Balatonfüred, Sármellék, Debrecen és Szentes) a légimentő bajtársak teljesítenek szolgálatot napkeltétől napnyugtáig.

A képen egy mentőhelikopter látható és a benne ülő férfi
A mentésben már mentőhelikopterek is részt vesznek napkeltétől napnyugtáig (Fotó: OMSZ)

Érmet adnak ki az Országos Mentőszolgálat születésnapja alkalmából

Az Országos Mentőszolgálat 75. születésnapja alkalmából a Magyar Nemzeti Bank egy emlékérmet ad ki. Az érme közel 38 mm átmérőjű lesz, recézett széllel látják el, és két típusban kerül majd forgalomba: ezüst és színesfém alapanyagból. A névértéke ennek alapján 15 ezer és háromezer forint lesz. Az emlékérmet meg lehet rendelni a Magyar Nemzeti Bank honlapján.

Mentők napja ünnepség

Május 10-én minden évben megnyitják kapuikat a mentőállomások, és a mentéssel kapcsolatos programokkal kedveskednek az érdeklődőknek. Ezen a napon ki lehet próbálni az újraélesztést babákon, meg lehet tekinteni a gépjármű parkot, és a mentőállomások bizonyos részeit is. Természetesen a programok helyszínenként változnak, ezért mindig érdemes előre tudakozódni a hozzánk legközelebb eső mentőállomásoktól, hogy mikor lehet őket meglátogatni.

A képen egy mentőmotor látható, háttérben az Országházzal
Nyáron a mentőmotorok is a magyar mentés tevékeny résztvevői (Fotó: OMSZ)

2018 óta éves programként kerül megrendezésre a Mentők Napja augusztus végén – szeptember elején a Városligetben. Ezen a napon az Országos Mentőszolgálat könnyűzenei programokkal, mentési bemutatóval, kiállított mentő járművekkel várja a kicsiket és a nagyokat egyaránt.

A szerzőről:

Kisanyik Tímea
Újságíró-szerkesztő. Sokéves szakképzési területen szerzett munkatapasztalattal rendelkezik, korábban a feladatai közé tartozott a szakmák népszerűsítése. Újságíróként elhivatottan támogatja azt a célt, hogy a szakképzéshez és a felnőttképzéshez kapcsolódó információk minél több emberhez jussanak el. Szereti a sikertörténeteket, amelyek inspirálóak mások számára, a jövő oktatásához tartozó – akár digitális – fejlesztéseket, amelyek könnyebbé tehetik a munkavégzést. Figyelemmel kíséri a magyar és nemzetközi trendeket, valamint a szakmai versenyeket, rendezvényeket.