Európa gazdasági versenyképességének fenntartása érdekében több szakmai területen is találhatunk olyan szervezeteket az Európai Unión belül, amelyeket a tagállamok egységes álláspontjainak kialakítására és javaslatok megfogalmazására hoztak létre. Ilyen az Európai Szakképzésfejlesztési Központ is, rövidebb nevén a Cedefop.
Az Európai Szakképzésfejlesztési Központ bemutatása
Az Európai Szakképzésfejlesztési Központ feladata, hogy tagállami szintű szakképzési adatokkal lássa el a döntéshozó szervezeteket. Ezzel támogatja az uniós intézkedések minél hatékonyabb meghozatalát, így képesek a döntéshozók olyan egységes szabályokat kialakítani, amely minden nemzet érdekét szolgálja. A szervezet gyűjti a már tesztelt és sikeres jógyakorlatokat, a nemzeti szintű adatokat. Összességében egy olyan decentralizált szervezet, amely közös fórumot kínál a szakpolitikai döntéshozóknak, a munkáltatói szervezeteknek és a szakszervezeteknek, az oktatási és képzési intézményeknek, a pedagógusoknak és a képzésszervezőknek, valamint a szakképzési programok különböző korosztályú résztvevőinek. Egy egységes tudásbázis, amelynek kiemelt szerepe van az uniós szakképzési politikák kidolgozásában és megvalósításában.
Fontos, hogy a Cedefop nem csak oktatási, szakképzési adatokat gyűjt, hanem figyelemmel kíséri a munkaerő-piaci trendeket, a munkáltatói és a munkavállalói szervezeteket, felméri azt, hogy a piac milyen igényeket támaszt az oktatás irányába. Ennek köszönhető, hogy a képzési kínálat illeszkedni tud a munkaerő-piaci igényekhez.
Korábban már készítettünk egy összefoglalót a digitális és a zöld fejlesztések hatására kialakuló új TOP szakmáról, amit itt találhatsz meg.
A Cedefop feladatai
A Cedefop tehát egy közös tudásbázis, egy ideális szellemi piactér, ahol a szervezetek megoszthatják egymással az elképzeléseiket, és a rendelkezésükre bocsátott adatok alapján döntéseket hozhatnak, hogyan lehet a legjobban előmozdítani a szakképzés ügyét az unión belül.
Összefoglalva az Európai Szakképzésfejlesztési Központ:
- Támogatja a döntéshozókat a minél hasznosabb szakképzési, szakmapolitikai döntések meghozatalában, bevezetésében.
- Segíti a fiatalokat a tanulmányok után a munkaerőpiaci részvételben.
- Támogatja az iskolaelhagyókat abban, hogy visszatérjenek az oktatás világába, és sikeresen szakmát tanulhassanak.
- Lehetőségeket biztosít azoknak a felnőtteknek, akik szeretnék átképezni magukat az új munkaerőpiaci elvárások alapján.
- Pályaorientációs fejlesztéseket támogat a rendelkezésre álló munkaerőpiaci adatok és igények alapján.
- Segíti azokat a felnőtteket, akik szeretnének a szakmájukban érvényesülni egy másik európai uniós tagállamban.
- Részt vesz a gyakorlati képzés rendszerének reformjaiban.
Az Európa 2020 stratégia megalkotása is a Cedefop adatai alapján történt. A stratégia kimondja, hogy a tudás és az innováció kettőse támogatja legjobban a fenntartható, európai gazdasági növekedést, de ennek célkitűzése a lakosság 75 százalékának foglalkoztatása. A foglalkoztatottság azonban jelentősen függ a szaktudástól is, épp emiatt olyan jelentős a szakképzés szerepe.
Az alacsonyan képzett, esetleg képesítés nélküli emberek jelentős része munkanélküliként végzi, amit csak a jobb képesítéssel, a folyamatos szakmai fejlődéssel, azaz az egész életen át tartó tanulással lehet kiküszöbölni. Sajnos napjainkban a tagállamokban közel 75 millió embernek, az aktív népesség közel egyharmadának alacsony a képesítése, vagy egyáltalán nincs is szakmája. Emellett a fiatalok közel 15 százaléka iskolaelhagyó, tehát szakmai végzettség nélkül hagyja el a szakképzés iskolarendszerét. A Cedefop azért végzi munkáját, hogy ezek a mutatók jelentősen javuljanak és a lakosság minél nagyobb százaléka kapjon piacképes szakmát, mert ezzel lehet fenntartani Európa gazdasági fejlődését, versenyképességét.
Ha szívesen olvasnál a Cedefop által készített elemzésekről ajánljuk ezeket a cikkeket.