Egy 1258 fős kutatásban a válaszadók úgy nyilatkoztak, hogy szerintük a vezetők kevésbé ismerik el a nők munkáját a műszaki-technológiai szektorokban, és a férfi munkatársak véleménye is nehezíti előre jutásukat.
Kereshetnek-e ugyanannyit a nők a kutatásban résztvevők szerint, ennek ellenére?
Többségük szerint igen, a nők is kereshetnek ugyanannyit, sőt be is futhatnak ugyanolyan karriert.
Mit vizsgáltak pontosan a kutatásban?
Azt, hogy milyen előnyöket látnak a férfiak és a nők a műszaki, technológiai szakmákban. Emellett, hogy az általában az e területeket választók előtt milyen akadályok állnak – kiemelten a nők esetében.
Mit gondolnak, miért előnyös ezekben a szektorokban dolgozni?
A szakma előnyeként a válaszadók legnagyobb arányban a magas fizetést (55 százalék) és a nemzetközi piacon hasznosítható tudást (49 százalék) jelölték meg, illetve érdekesnek tartják a területet (31százalék). A válaszadók az egyes kérdésekre több válaszlehetőséget is megadhattak.
A két nem másként látja ezeket az előnyöket: a nők inkább a fizetést (59 százalék az 51 százalékkal szemben), a férfiak pedig a nemzetköziséget (52 százalék a 46 százalékkal szemben) és az érdekességet (34 százalék a 27 százalékkal szemben) tartják fontosabbnak. Az elhelyezkedési esélyeket, a terület társadalmi hasznosságát és a gyors karriert szinte ugyanúgy látja a két nem.
Mit gondolnak a legfőbb akadálynak?
A legtöbb megkérdezett szerint (41 százalék) a műszaki és a technológiai szektorban a nők számára a legfőbb akadály az, hogy a vezetők kevésbé ismerik el a munkájukat, és emiatt nehezebb is előre lépniük. Itt jelentős különbség van férfiak és nők között: utóbbiak fele gondolja így, de minden harmadik férfi is osztja ezt a véleményt.
A válaszadók egyharmada szerint a férfi kollégák eleve nem fogadják jól a nőket munkatársként – itt szintén érdemi a különbség, a férfiaknak csak 27 százaléka, a nőknek viszont 39 százaléka érzi így. Szintén viszonylag sokan, a megkérdezettek mintegy negyede gondolja úgy, hogy a nők nem szeretnek olyan környezetben dolgozni, ahol a kollégák nagy többsége férfi. A válaszadók egyharmada véli, hogy a nők nehezebben érvényesülnek a férfiak között, és nehezebb az előrejutásuk.
Ezzel szemben a válaszadók ötöde szerint, mivel kevesebb nő dolgozik ilyen jellegű szakmákban, így a cégek szívesen alkalmaznának nőket, ezért számukra kisebb a verseny a pozíciókért.