Ha jól tudsz bánni a számokkal, nem jelent gondot a többnyire, magányos munkavégzés és jól fizető biztos megélhetésre vágysz a gazdálkodás menedzsment ágazat képzései közül érdemes szakmát választanod. Cikkünkben megmutatjuk mit tanul a pénzügyi-számviteli ügyintéző és zsebedben a bizonyítvánnyal milyen lehetőségek várnak rád a nagybetűs életben.
A pénzügyi-számviteli ügyintéző szakma a gazdálkodás és menedzsment ágazat képzése. Az elmúlt évek statisztikai adatai alapján bátran kijelenthetjük, hogy a területen végzett szakemberek iránt óriási kereslet mutatkozik a munkaerő-piacon. Ezzel a szakmával az állami és a vállalati szférában egyaránt találsz munkát. Egy megbízható könyvelőre, dolgát értő bérszámfejtőre vagy a pénzügyi területen otthonosan mozgó munkaerőre mindig szükség van.
Ki lehet pénzügyi-számviteli ügyintéző?
A szakma mindenkinek ajánlott, aki képes rendszerben gondolkodni és szereti a feladatait pontosan, precízen elvégezni. Nem hátrány, ha érdeklődsz a gazdasági folyamatok iránt, szereted a gyakorlatias feladatokat.
Mivel a jogszabályi környezet folyamatos változása jellemzi ezt a területet fontos, hogy folyamatos önfejlesztési motivációd legyen, mert csak így tudod jól ellátni a munkád és betartani a hatályos törvényeket, rendeleteket.
Készségek terén leginkább a precizitás, pontosság, rendszerszemlélet, rugalmasság, szabálykövetési hajlandóság, jó kommunikációs készség, problémamegoldó készség, csapatmunka, szervezőkészség, felelősségtudat a meghatározó.
Mit fogsz tanulni?
A közismereti tantárgyakat (matek, magyar, történelem és egy idegen nyelv) a gimnáziumi tantervvel megegyező tartalommal és óraszámban tanulod. Emellett a szakmai oktatás keretében:
9. évfolyamon
- munkavállalói ismeretek (pl. munkajog, munkaviszony)
- gazdasági-, és jogi alapismeretek (pl. alapfogalmak, fogyasztói-, termelői magatartás)
- kommunikáció, digitális alkalmazások (pl. munkavédelem, vakon gépelés)
10. évfolyamon
- gazdasági-, és jogi alapismeretek (pl. marketing, tulajdonjog, nemzetgazdasági ágazatok rendszere)
- vállalkozások működtetésének alapismeretei (pl. statisztikai-, banki alapismeretek, könyvvezetési alapok)
- kommunikáció, digitális alkalmazások (pl. kommunikációs folyamatok, iratkezelés, levelezés)
11. évfolyamon
- gazdálkodási ismeretek (pl. befektetett eszközök)
- gazdasági számítások (statisztika)
- pénzügy (pl. vállalkozások pénzügyi teljesítményének mérése)
12. évfolyamon
- gazdálkodási ismeretek (pl. készletgazdálkodás, logisztika)
- gazdasági számítások (statisztika és pénzügy)
- pénzügy (pl. nemzetközi pénzügyek, pénzügyi piacok)
- adózás
13. évfolyamon
- munkavállalói idegen nyelv
- gazdálkodási ismeretek (pl. vállalkozások vezetése)
- irodai szoftverek alkalmazása
- adózás
- elektronikus bevallás
A pénzügyi-számviteli ügyintéző szakma részletes programterve és a képzési és kimeneti követelmények az IKK honlapján érhetők el.
Továbbtanulási lehetőségek
A közismereti tantárgyakból érettségi vizsgával zárul az oktatás. Ötödik érettségi tantárgyat nem kell választanod, mivel a szakmai vizsgával ez kiváltható. Ráadásul a technikusi vizsga emelt szintű érettségi tantárgynak számít. Így az 5 éves képzés sikeres teljesítése után egyszerre kapsz érettségi bizonyítványt és technikusi oklevelet. Ha nem szeretnél még munkába állni, hanem a továbbtanulás mellett döntesz a felsőoktatás gazdasági és pénzügyi területi képzéseire is jelentkezhetsz. Ha viszont a munkakezdés mellett döntesz mutatjuk milyen munkakörökben tudsz elhelyezkedni és milyen feladatok várnak rád.
Milyen feladatok várnak rád?
Bár sokan úgy vélik, hogy ezen a területen dolgozók napi feladatai az unalmas aktatologatásról szólnak, azonban ez egyáltalán nem igaz. A pénzügyi-számviteli ügyintéző elsődleges feladatai a munkaadó gazdálkodó szervezet bevételeihez és kiadásaihoz kapcsolódnak. Ebben a munkakörben dolgozó feladata, hogy az általa vezetett kimutatások és precíz nyomonkövető táblázatok segítségével támogassa a vezetők munkáját az alábbi részfeladatokkal:
- Pénzügyi eljárásrendek, iratkezelési szabályzat elkészítése
- Bevételek, kiadások tervezése
- Befektetési döntések előkészítése
- A vállalkozás alapításával és működtetésével kapcsolatos adminisztrációs feladatok
- Bevételhez és kiadáshoz kapcsolódó számlák kezelése
- Adatgyűjtés, nyilvántartások vezetése, elszámolások készítése
- Különböző projektek, beruházások pénzügyi tervezése, ellenőrzése és nyomonkövetése
- Könyvelő programok segítségével könyveléshez kapcsolódó részfeladatok elvégzése
- Hitelműveletekkel kapcsolatos feladatok
- Mérleg és eredménykimutatások készítése
- Leltározási feladatok
- Könyvvizsgálatban történő közreműködése
Milyen fizetéssel kalkulálhatsz?
Mivel hiányszakmáról beszélünk, ezért a cégek hajlandóak az átlagnál magasabb bért is fizetni. Ez azonban attól is függ, hogy a közszférában, kisebb vagy nagyobb cégnél találsz munkát, mennyi munkatapasztalattal rendelkezel. Ezek a tényezők befolyásolhatják a béreket. A KSH 2023. márciusi gyorsjelentése szerint a hazai bruttó átlagkereset a pénzügyi szolgáltatáshoz tartozó nemzetgazdasági ágakban volt a legmagasabb.
Miért érdemes a pénzügyi-számviteli ügyintéző képzést elvégezni?
A pénzügy-számviteli ügyintéző végzettséggel változatos pozíciókat lehet betölteni. pl. pénzügyi ügyintéző, számviteli ügyintéző, analitikus könyvelő, bérelszámoló, pénzügyi, statisztikai, biztosítási adminisztrátor, készlet- és anyagnyilvántartó vagy iratkezelő.
A különböző állás portálok hirdetései alapján a pénzügyi végzettségű munkavállalókra, folyamatos a kereslet. Még mindig nagy szakember hiány van a munkaerőpiacon, ami a szektorban dolgozók fizetésén is meglátszik.
Ha elvégzed a képzést, olyan szakma kerül a kezedbe, amivel már önmagában is nagyon sikeres lehetsz. Az IKK honlapján közzé tett adatok szerint jelenleg 122 helyen érhető el a képzés.
Milyen egészségügyi kockázatokra érdemes odafigyelni?
A folyamatos, monitor előtt végzett ülőmunka nemcsak a gerincet és az ízületeket terheli meg, hanem a szemet is fárasztja. A légkondicionáló berendezés az arra érzékenyeknél légúti panaszokat okozhat. Míg a rövid határidők, a koncentrációs és nagy odafigyelést igénylő aprólékos munkák vagy a pontatlan munkából adódó eltérések sok fejtörést okozhatnak. Ezek a stresszorok pszichésen megterhelőek lehetnek főként a kezdeti időszakban.
Ez is érdekelhet: Tudatos és játékos pénzkezelés – megújult a Diákszéf mobilapplikáció.