Egy honlap a fiataloknak – az Európai Ifjúsági Portál

Szerző: | 2023. április. 22. | Fősodor

A képen egy mezőn több fiatal a levegőbe ugrik

Az Európai Ifjúsági Portál az Európai Unió kezdeményezése jött létre. Az oldalon európai és tagállami szintű, tehát országos kezdeményezésekről és lehetőségekről olvashatnak az érdeklődők. Az oldal elsősorban a fiatalok tájékoztatását szolgálja, és olyan információk találhatók rajta, amelyek számot tarthatnak az Európában élő, tanuló vagy dolgozó fiatalok érdeklődésére. Emellett az oldalon az ifjúsági szervezetek, ifjúságsegítők is találhatnak számukra érdekes, vagy a munkájukat támogató híreket. A honlap tartalma 28 nyelven érhető el, többek között magyarul is. Tehát az egyes hírek, tartalmak nyelvét bármikor meg lehet változtatni, ezzel az egész oldal a választott nyelvre vált át, így nem lehet akadály a nyelvismeret hiánya.

Az Európai Ifjúsági Portál felépítése

Mint minden honlapon, a „Rólunk” menüpontban az Európai Ifjúsági Portálról szerepel egy rövid bemutató.

A következő a „Részt veszek” menüpont, amelyben arról adnak információkat, hogy a fiatalok miképp vállalhatnak szerepet az európai közügyekben. Ebben a menüpontban tartalmak olvashatók arról, hogy világpolgárként milyen jogaink és kötelezettségeink vannak, hogy milyen polgári szerepvállalásra van lehetőségünk. Az itt található cikkek támogatják a fenntartható fejlődést és hangsúlyozzák a kulturális különbségek megértésének fontosságát is. Az Európai Unió Ifjúságpolitikájához kapcsolódó tartalmakat is itt helyezték el.

A képen egy lány ül egy lépcsőn, mellette bőrönd, kezében fényképezőgép látható
A portálon információkat találhatunk az elérhető európai munkákról, gyakorlati helyekről is (Fotó: 123rf.com)

A következő menüpont a „Külföldre megyek”, amelyben tájékozódhatunk az elérhető önkéntes munkákról, a külföldi munkavállalás szabályairól és lehetőségeiről, a külföldön tanulásról vagy épp a külhoni szakmai gyakorlati lehetőségekről. Minden olyan tematikus hír és információ, amelyben a külföldre utazás a központi téma, ezen az aloldalon érhető el.

Mint minden honlapon, az Európai Ifjúsági Portálon is olvashatók hírek, szervezett események és olyan történetek, amelyeket európai fiatalok osztottak meg tapasztalatként.

Az „Uniós kezdeményezések” menüpontban arról olvashatunk cikkeket, hogy az Európai Unió milyen módokon támogatja a fiatalokat. Ezen az aloldalon kaptak helyet többek közt az Etrasmus+ programok, az Európai Szolidaritási Testület, az Európai Ifjúsági Hét, a Discover EU, az Uniós Ifjúsági Párbeszéd kezdeményezések aktuális információi.

Az utolsó előtti menüpont az „Uniós ifjúsági stratégia”, ami a 2019 és 2027 közötti uniós ifjúságpolitikai együttműködés kereteit adó, és a Tanács 2018. november 26-i állásfoglalásán alapuló uniós ifjúsági stratégiáról ad tájékoztatást. Az Európai Unió ifjúsági stratégiája három fő cselekvési területre összpontosít, amelyeket a „bevonni, összekapcsolni, felhatalmazni” szlogennel jellemeztek. A párbeszéd során a résztvevő államok összesen 11 európai ifjúsági célt dolgoztak ki. Ezek a célok olyan szektorközi területeket azonosítanak, amelyek hatással vannak a fiatalok életére, valamint rávilágítanak a kihívásokra.

A képen egy fiú látható, aki a magasba tartja az EU zászlót
Az Európai Ifjúsági Portálon megtalálható az EU ifjúsági stratégiája is (Fotó: 123rf.com)

Az oldal utolsó menüpontja átjárást biztosít az „Ifjúság európai éve 2022” honlaphoz, és azok tartalmaihoz, amelyek szintén érdekes információkat tartalmaznak a fiatalok részére.

Ha kérdéseid vannak

Az Európai Ifjúsági Portál keresztül az érdeklődők kérdéseket is feltehetnek. Ha szeretnél élni ezzel a lehetőséggel, kattints a „Kérdések” gombra, majd töltsd ki az űrlapot a portálon rendelkezésre álló nyelvek bármelyikén. A felmerülő kérdéseket az Eurodesk hálózat válaszolja meg.

A szerzőről:

Kisanyik Tímea
Újságíró-szerkesztő. Sokéves szakképzési területen szerzett munkatapasztalattal rendelkezik, korábban a feladatai közé tartozott a szakmák népszerűsítése. Újságíróként elhivatottan támogatja azt a célt, hogy a szakképzéshez és a felnőttképzéshez kapcsolódó információk minél több emberhez jussanak el. Szereti a sikertörténeteket, amelyek inspirálóak mások számára, a jövő oktatásához tartozó – akár digitális – fejlesztéseket, amelyek könnyebbé tehetik a munkavégzést. Figyelemmel kíséri a magyar és nemzetközi trendeket, valamint a szakmai versenyeket, rendezvényeket.

Promó

Promó