A középiskolai felvételihez 2025. február 20-ig lehet benyújtani a jelentkezési és a tanulói adatlapokat. Mielőtt azonban a kiszemelt iskola mellett letennéd a voksodat, a képzési formák közül is választanod kell. Te tudod már, hogy melyik intézmény típust választod? Ha bizonytalan vagy, a két legnépszerűbb középiskolai képzés bemutatásával, segítünk a döntésben. Mit nyújt a gimnáziumi képzés és milyen lehetőségeket rejt a technikum? Mutatjuk.
Mire számíts ha a a technikum mellett döntesz?
A technikum ötéves képzés, amely során érettségi vizsgát és szakmai végzettséget is lehet szerezni. A beiratkozás feltétele az általános iskolai képzés befejezése. Fontos újítás, hogy a technikumban tanulók, tanulmányi eredményeik alapján ösztöndíjat kapnak már a 9. évfolyamtól. További előnye a képzésnek a duális képzőhelyen történő szakmai oktatás, és a képzés végén szerezhető két végzettség (érettségi és technikusi oklevél). Azok, akik a szakmai képzésüket a felsőoktatásban folytatnák, a technikusi végzettséggel plusz pontokat kapnak, így nagyobb eséllyel kerülnek be a főiskolára vagy egyetemre.
Neked ajánlott a technikum, ha
- befejezted az általános iskolai képzést;
- tudod, hogy mivel szeretnél foglalkozni, melyik szakmát szeretnéd elsajátítani;
- konkrét jövőképpel rendelkezel;
- szeretnéd biztosítani a helyedet a munkaerőpiacon egy versenyképes szakma megszerzésével;
- már a tanulmányaid alatt is szeretnél pénzt keresni;
- szeretnél a felsőoktatásban továbbtanulni.
Ágazati alapvizsgára készülsz az első két évben
A 9-10. évfolyamon elsősorban ágazati alapoktatásban részesülsz. Az ágazati képzés azért tart két évig, mert ebben az időszakban magasabb óraszámban tanulod a közismereti tantárgyakat, az érettségire való felkészülés miatt. A 10. évfolyamot a kötelező ágazati alapozó vizsgával zárod. Kizárólag a sikeres vizsgát követően folytathatod a tanulmányaid.
A következő két évben tanulsz és dolgozol is
A 11-13. évfolyamon a szakirányú oktatás a konkrét szakmai tudás átadásáról szól. A gyakorlati oktatás akár az iskolán kívül, duális képzőhelyen is történhet, aminek köszönhetően valós munkakörnyezetben tanulhatod meg a szakmát. A duális képzés egyéb előnyökkel is jár. Ezeken a képzőhelyen munkaszerződés keretében történik az oktatás. Így munkabért kapsz, ami zsebpénz kiegészítésre is kiválóan alkalmas.
A technikum befejezése után két bizonyítványt kapsz
A 12. évfolyamon lehetőséged lesz arra, hogy előrehozott érettségi vizsgát tegyél magyarból, matematikából, idegen nyelvből és történelemből. Az ötödik érettségi tárgy maga a technikusi szakképesítés szakmai vizsgája. A 13. évfolyam, vagyis a képzés végén a szakmai vizsgával fejezed be a tanulmányaidat. Ha a szakmai vizsgád eredményes, két végzettséget igazoló bizonyítvánnyal (érettségi és technikusi oklevél) a zsebedben fejezed be a középfokú tanulmányaidat. A technikumi végzettséggel megnyílik az út a felsőoktatás szakirányú képzéseire, ha úgy döntesz, hogy szeretnéd a tudásod elmélyíteni és diplomásként szeretnél kilépni a munkaerő-piacra.
Mit nyújt a gimnáziumi oktatás?
A gimnáziumi oktatás célja az általános iskolai tanulmányok elmélyítése és felkészítés a felsőoktatási tanulmányokra. A gimnázium általános műveltséget nyújt, elsősorban főiskolai továbbtanulásra készíti fel a diákokat. A gimnáziumi képzést azoknak a diákoknak érdemes választani, akik mindenképpen felsőoktatásban szeretnének továbbtanulni, de még nem tudják pontosan, hogy milyen irányba. Azoknak is ez a középiskolai forma a legcélravezetőbb, akik pontosan tudják, hogy melyik lesz a választott felsőoktatási intézmény és a továbbtanuláshoz fontos, hogy emelt szinten és emelt óraszámban tanulják a felvételihez szükséges tárgyakat.
A gimnáziumot követően is lehetőség van szakmát tanulni, 2 év szükséges a választott szakképzettség megszerzéséhez. Szakmatanulás után is van lehetőség a felsőfokú tanulmányok megkezdésére. Az okleveles technikus képzés nyújtotta lehetőségekről és előnyökről itt olvashatsz.