Mi a szakiskola? – Szakképzési kisokos

Szerző: | 2023. március. 14. | Fősodor

A képen egy laptopon szerepel a sose hagyd abba a tanulást felirat

A szakképzési intézményrendszer jelentősen változott az elmúlt években. Annak érdekében, hogy megismerhesd a jelenlegi oktatási formákat, egy összefoglalót készítettünk.

Ha nem tudod, hogy mi a különbség a szakiskola, a szakgimnázium, a szakképző iskola és a technikum között, akkor neked is hasznosak lesznek ezek a rövid összefoglalók. Reméljük, hogy így könnyebben választod ki azt az oktatási formát, ami számodra a leghasznosabb lehet.

Mi a szakiskola?

A szakiskola elsősorban azoknak a tanulóknak ajánlott, akik sajátos nevelési igénye (SNI) miatt nem tudnak együtt haladni a többi tanulóval. Ezekben az intézményekben általában a 14-15. életévüket betöltött SNI-s tanulók készülhetnek fel egy adott szakmára.

A szakiskolába történő bekerülés feltétele:

  • a befejezett általános iskolai képzés,
  • ennek hiányában a betöltött 16. életév,
  • vagy az iskolában szervezett Köznevelési Hídprogram szerinti tanév teljesítése.
A képen gyakorlati szakmai oktatás látható
A szakiskolai képzés gyakorlati oktatása felkészít a munkaerőpiacon történő helytállásra (Fotó: 123rf.com)

A szakiskolákban a tanulók felkészülnek a szakmai vizsgára, valamint ismereteket szereznek a munka világáról. Az oktatás speciális kerettanterv szerint zajlik. A közismereti tantárgyak oktatása, valamint a szakmajegyzékben szereplő szakmára vagy részszakmára oktatás is igazodik a sajátos nevelési igény jellegéhez.

A szakiskolai képzés három szakképzési évfolyamot ölel fel. Ha a tanuló teljesíti a szakmai vizsgát, akkor lehetősége van egy kétéves középiskolai képzés után az érettségi vizsga megszerzésére.

Kinek ajánlott a szakiskola?

Azoknak a tanulóknak, akik 

  • már elvégezték az általános iskolát, vagy elmúltak 16 évesek, esetleg korábban részt vettek a Köznevelési Hídprogramban;
  • nehezebben tartják a lépést a többi tanulóval, esetleg sajátos nevelési igényűek;
  • akik szeretnének egy biztos szakmát vagy részszakmát tanulni, és ezzel akarják biztosítani a jövőjüket a munkaerőpiacon.
Címkék: szakiskola | szakma

A szerzőről:

Kisanyik Tímea
Újságíró-szerkesztő. Sokéves szakképzési területen szerzett munkatapasztalattal rendelkezik, korábban a feladatai közé tartozott a szakmák népszerűsítése. Újságíróként elhivatottan támogatja azt a célt, hogy a szakképzéshez és a felnőttképzéshez kapcsolódó információk minél több emberhez jussanak el. Szereti a sikertörténeteket, amelyek inspirálóak mások számára, a jövő oktatásához tartozó – akár digitális – fejlesztéseket, amelyek könnyebbé tehetik a munkavégzést. Figyelemmel kíséri a magyar és nemzetközi trendeket, valamint a szakmai versenyeket, rendezvényeket.