Mivel foglalkozik egy szerszám- és készülékgyártó?

Szerző: | 2024. június. 24. | Mi leszek?

A szerszám- és készülékgyártó szakma lehetőséget kínál mindazok számára, akik vonzódnak a műszaki világ iránt, és szívesen dolgoznak precíziós feladatokkal. A képzés során megszerzett tudás és gyakorlat lehetővé teszi, hogy a szakemberek kreatív és hasznos munkát végezzenek, amelynek eredményei a mindennapi élet számos területén megjelennek.

A szakemberek munkájára minden iparágban szükség van

A szerszám- és készülékgyártó szakember felelős a műszaki rajzok és táblázatok alapján készült fém eszközök és alkatrészek előállításáért. A szakma lényegi részét képezi a hagyományos és CNC (számítógép által vezérelt) gépekkel történő megmunkálás, amely során a szakember precíziós munkával alakítja ki a tervezett formákat és funkciókat. 

Munkája során először értelmezi a műszaki rajzokat, és elkészíti a vázlatrajzokat. Egyszerűbb esetekben elvégzi a szerszámtervezést. Az alakító és megmunkáló szerszámok és készülékek alkatrészeit hagyományos és korszerű technológiákkal állítja elő.

A kész elemekből szerszámokat és készülékeket készít, és felszereli őket a működtető gépekre. A gépeket beállítja, beüzemeli, és próbagyártást végez. Gondoskodik a szerszámok hatékony működéséről, és végzi el azok karbantartását, javítását szükség esetén. 

A szakember tevékenysége kiterjed a gépgyártás és termék-előállítás szinte minden területére, így a munkája széles skálán mozoghat a különböző iparágakban. 

Műszaki érdeklődésű fiatalok számára ajánlott

A szerszám- és készülékgyártó szakma olyan fiatalok számára ajánlott, akik érdeklődnek a gépek világa iránt, élvezik a gépek szerelését, és örömüket lelik abban, ha munkájuknak látványos és kézzelfogható eredménye van.

Ehhez a szakmához elengedhetetlen a műszaki, technológiai és technikai érdeklődés. Fontos a kézügyesség, hiszen aprólékos és precíz mozdulatokkal kell elkészíteni a célgépek elemeit és különleges szerszámait. 

A bonyolult műszaki rajzok megértéséhez, a síkbeli ábrák térbeli elképzeléséhez térbeli gondolkodás szükséges. A szerszámelemek készítésénél, a méretek pontos meghatározásánál, kiszámításánál elemi matematikai ismeretekre is szükség van.

A szakembernek szabálykövetőnek kell lennie, és szüksége van elemző- és problémamegoldó készségre, valamint monotóniatűrésre. A jó fizikai erőnlét is fontos, mert a feladatok végzése közben munkadarabokat kell emelni, valamint a munka nagy részét állva kell végezni. 

A szerszám- és készülékgyártó szakember felelős a fém eszközök és alkatrészek hagyományos és korszerű technológiákkal történő előállításáért. (Fotó: 123RF)

Hároméves képzés

A szerszám- és készülékgyártó szakma az általános iskola elvégzését követően, szakképző iskolában, gépészet ágazaton három év alatt sajátítható el. A képzésbe történő belépéshez foglalkozásegészségügyi alkalmassági vizsgálat szükséges.

A képzés során a tanulók elsajátítják a szükséges műszaki ismereteket, megismerkednek a különböző megmunkálási technológiákkal, és gyakorlatot szereznek a hagyományos és CNC gépek használatában. 

Aki ezen a területen szeretne továbbtanulni, megszerzett tudását és ismereteit – érettségi birtokában – például gépgyártás-technológiai technikus képzésen bővítheti.

Az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) információ szerint az alábbi intézmények hirdettek szerszám- és készülékgyártó képzést:

A szerzőről:

Szakmát Szerzek
A Szakmát Szerzek! szerkesztőségének célja a hazai szakképzés presztizsének valós erősítése, például sikertörténetekkel, tudományos elemzésekkel a témában. A weboldalon helyet kapnak a szakképzést érintő aktualitások, hírek, valamint a friss kutatási eredmények ismertetései, munkaerőpiaci adatok egyaránt.

Promó

Promó