Az áram útja az erőműtől az otthonunkig – Az erősáramú elektrotechnikus

Szerző: | 2024. január. 11. | Mi leszek?

A képen nagyfeszültségű távvezetékek láthatók.

A villamos energia nélkülözhetetlen modern életünkben, mivel áram szükséges minden elektromos eszköz működéséhez. Az elektromosság mögötti összetett infrastruktúrát gyakran elfelejtjük, pedig a villanykapcsoló egyszerű használata mögött is hatalmas technológiai rendszer működik, aminek működtetésében az erősáramú elektrotechnikus is aktívan részt vesz.

A villamos energia előállítása

Az elektromos energia termelése Michael Faraday találmányával, a Faraday-koronggal kezdődött az 1800-as évek elején. A Faraday-korong elve a mágneses indukció, amely lehetővé teszi az elektromos áram előállítását mechanikai energiából. Ez a felfedezés az alapja a generátoroknak, amelyek az elektromos áramot generálják.

A generátorok, amelyek a mechanikai energiát villamos energiává alakítják, nélkülözhetetlenek a hagyományos erőművek működéséhez. Az erőművek különböző forrásokból származó energiát használnak fel az áram előállításához. Ezek közé a források közé tartoznak a fosszilis tüzelőanyagok (szén, kőolaj, gáz), a megújuló energiaforrások (víz, szél, nap), az alternatív energia (biomassza) és az atomenergia.

A villamos energiát erőművekben állítják elő megújuló és nem megújuló energiaforrásokból, generátorok segítségével. (Fotó: 123rf.com)

Az áram útja

Az erőművek generátoraiból az áram a transzformátorokba folyik. Ezek segítségével az áramot magasfeszültségűvé alakítják, majd nagyfeszültségű távvezetékekbe továbbítják. A magas feszültségre alakítás célja, hogy a nagy mennyiségű energiát kisebb keresztmetszetű vezetékeken, minimális veszteséggel lehessen átvinni.

Ezek a nagyfeszültségű távvezetékek egy-egy alállomásig, vagy kapcsolóállomásig futnak, ahol a feszültséget szintén transzformátorok csökkentik le. Az áramot innen kisebb kapacitású vezetékeken továbbítják a házakig, ahonnan a villanyórán és a különböző áram-védőkapcsolókon és kismegszakítókon keresztül jut el a villanykapcsolókhoz és a dugaljakhoz.

Az áram nagyfeszültségű távvezetékeken, transzformátorokon, valamint kisebb kapacitású vezetékeken keresztül jut el az otthonunkig. (Fotó: 123rf.com)

Az erősáramú elektrotechnikus

Mint láthattuk, az áramszolgáltatás mögött egészen hosszú út és összetett infrastruktúra áll. Ennek a bonyolult rendszernek fontos szereplője az erősáramú elektrotechnikus, aki elsősorban az üzemek energetikai hálózatának üzemeltetéséért, és a villamosenergia-gazdálkodás nyomon követéséért felel.

Az erősáramú elektrotechnikus olyan szakember, aki többek között kisfeszültségű hálózatok kialakításával, irányítástechnikai és hajtástechnikai rendszerek kezelésével és üzemeltetésével foglalkozik.

Ő a villamosenergia-rendszerek, erősáramú installációk és alállomások specialistája, és szükség esetén ezek átalakítását is elvégzi. A hibák feltárása és javítása, a hálózatok kezelése és a védőföldelési megoldások alkalmazása is a feladatai közé tartoznak.

Az erősáramú elektrotechnikus felelős a hálózatra csatlakozó, háztartási méretű kiserőművek tervezéséért és kivitelezéséért, valamint teljesítményelektronikai áramkörök üzemeltetéséért. Az informatikai és gépészeti ismeretek mellett a méréseket is végzi, kiválasztja és beköti a szükséges mérőműszereket, majd rögzíti az eredményeket és elkészíti a dokumentációt. Emellett alapvető villanyszerelési feladatokat is ellát.

Az áramszolgáltatás összetett rendszerének fontos szereplője az erősáramú elektrotechnikus, aki elsősorban az üzemek energetikai hálózatának üzemeltetéséért, és a villamosenergia-gazdálkodás nyomon követéséért felel. (Fotó: 123rf.com)

Miért legyél erősáramú elektrotechnikus?

Az erősáramú elektrotechnikus pálya azoknak ajánlott, akik érdeklődnek az elektronikai és elektrotechnikai berendezések működése és irányítása iránt. Fontos a műszaki, villamossági és elektronikai érdeklődés, valamint a fizika és matematika alapos ismerete.  

Az erősáramú elektrotechnikus képzés az elektronika és elektrotechnika ágazat öt éves képzése, érettségivel és technikusi szakképzettség megszerzésével zárul. Aki szeretne továbbtanulni, a felsőoktatásban például villamosmérnöki alapképzésben teheti meg.

Az erősáramú elektrotechnikus szakember többek között villamosenergia-átviteli hálózatokat, vagy nagyfeszültségű elektromos hálózatokat működtető erőműveknél helyezkedhet el villamosipari technikus, energetikai technikus munkakörben. 

A szerzőről:

Szakmát Szerzek
A Szakmát Szerzek! szerkesztőségének célja a hazai szakképzés presztizsének valós erősítése, például sikertörténetekkel, tudományos elemzésekkel a témában. A weboldalon helyet kapnak a szakképzést érintő aktualitások, hírek, valamint a friss kutatási eredmények ismertetései, munkaerőpiaci adatok egyaránt.

Promó

Promó