A Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat egy olyan köznevelési feladatokat ellátó intézmény, amelyet egy EMMI rendelet hozott létre 2013-ban. Korábban a nevelési tanácsadók és szakértői bizottságok önálló intézményként végezték a munkájukat a közoktatás területén. Ez a pedagógiai intézményrendszer került egységestésre 2013-ban az akkori EMMI (Emberi Erőforrások Minisztériuma) rendelete alapján.
Mivel foglalkozik a Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat?
A Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat több területen is koordinálja a pedagógiai feszlesztési feladatokat. Egyrészről nevelési tanácsadó szolgáltatást biztosít a lakosság részére, emellett a gyerekek fejlesztési feladatait is támogatja munkájával. Ilyenek például a logopédiai fejlesztés, a korai fejlesztés, a gyógytestnevelés területei, amelyek során szakemberek segítik a hozzájuk forduló családokat a gyermekek fizikai fejlesztésében. Emellett az intézmény szakértői bizottságokat működtet, konduktív pedagógiai támogatást biztosít, óvoda és iskolapszichológiai támogatást nyújt a hozzájuk fordulóknak. A szervezet aktív szerepet tölt be a tehetséggondozás és a pályaválasztási tanácsadás területein is.
Továbbtanulási, pályaválasztási tanácsadás
Az egyik legfontosabb feladat minden család életében, hogy sikerüljön a gyereknek olyan szakmát választani, amely a lehető legjobban illeszkedik a fiatal személyiségéhez, habitusához, igényeihez és képességeihez. Ezt a folyamatot támogatja a Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat a továbbtanulási, pályaválasztási tanácsadás során. Az ilyen konzultációk során a tanuló érdeklődésének, adottságainak, képességeinek szakszerű felmérése történik, és az eredmények alapján határozzák meg a számára legmegfelelőbb továbbtanulási irányt. Ekkor nemcsak a szakmák, hanem az intézmények, iskolák típusa is megjelölésre kerül.
Akkor érdemes a Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálathoz fordulni továbbtanulási kérdésekben, ha azt látjuk, hogy a tanulónak nincs konkrét elképzelése a jövőjét tekintve, vagy ha úgy látjuk, hogy a gyerek nem ismeri a rendelkezésére álló lehetőségeket. Ha a fiatal nem biztos benne, hogy milyen erősségei, gyengeségei vannak, vagy ha bizonytalan önmagával kapcsolatban, akkor is érdemes szakember segítségét kérni, mert a szakszolgálatnál képzett szakemberek változatos módszerekkel, tesztekkel tudják felmérni a tanulóban rejlő lehetőségeket.
Mikor érdemes felkeresni a Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálatot?
A pályaválasztási tanácsadást fővárosi lakóhellyel rendelkező vagy budapesti oktatási intézménnyel tanulói jogviszonyban álló gyermekek, fiatalok vehetik igénybe. A tanácsadás ingyenes, de időpontot kell egyeztetni a szakszolgálat honlapján található elérhetőségeken.
Nem csak a tanulóknak érdemes igénybe venni a Szakszolgálat segítségét, hanem a szülőknek, oktatóknak is. A Szakszolgálat lehetőséget biztosít csoportos információs tanácsadásra, de a szülők számára is biztosítanak konzultációs lehetőséget, ha szeretnének szakmai támogatást kérni ahhoz, hogy milyen szakmák irányába tereljék a gyermeküket. Legyen szó a középiskola kiválasztásáról, a szakképzés vagy a felsőoktatás biztosította képzési lehetőségekről, esetlegesen egy iskolaváltás előkészítéséről vagy az iskolakeresésről, a beiskolázás feltételeiről, a Szakszolgálat minden kérdésben a lakosság rendelkezésére áll.
Nem csak akkor érdemes megkeresni a Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálatot, amikor a tanuló nagy döntések előtt áll, például az iskolaválasztás előtti időszakban (májusban). Érdemes korábban kezdeni a továbbtanulással történő foglalkozást. A mai változó világban folyamatosan változnak a szakmák, a fejlődés következtében (például a digitális fejlődés) új szakmák születnek, vagy megújulnak a képzési követelmények. Éppen emiatt már akkor érdemes a Szakszolgálat munkatársainak segítségét kérni, amikor a tanulónak fakultációkat választunk, vagy új területek keltik fel az érdeklődését. Az információs tanácsadás általában egy alkalomból áll, de van mód arra is, hogy pszichológiai tanácsadást kérjen a szülő a gyermeke részére annak eldöntése érdekében, hogy mely területen kellene továbbtanulnia. A pszichológiai tanácsadás során felmérik a gyermek tanulási és motivációs képességét (esetleg nehézségeit), fejlesztik az önismeretét, és alternatívákat mutatnak be a jövőjével kapcsolatban.
A pályaválasztást a Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat nemcsak tanácsadással, hanem kiadványokkal is támogatja. Az alábbi kiadványok találhatók meg a Szakszolgálat honlapján:
- Továbbtanulási Kisokos nyolcadikosok számára
- Iskola- és foglalkozásbemutató anyagok
- Nyílt napok, pályaválasztási kiállítások, rendezvények
- Adatbázisok, keresők, infografikák
- Pedagógusok által igényelhető iskolai tájékoztató foglalkozások
- Középiskola-választás előtt
- Hogyan válasszunk fakultációt?
- Érettségi után
- Tájékoztató a szakképzésről
- Tájékoztató a felsőoktatásról
- Segédanyagok pedagógusok számára
- Tematikus nap szervezési útmutatók
- Segítség a pályaorientációs munka megtervezéséhez
- Gyakorlatgyűjtemények, foglalkozástervek