A magyar technikumi képzés bizonyított a Szakmák Európa-bajnokságán, a EuroSkills versenyen – mondta Pölöskei Gáborné a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) szakképzésért felelős helyettes államtitkára a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című mai műsorában.
Pölöskei Gáborné kiemelte, hogy a technikumi képzésben tanuló magyar diákok arany érmet szereztek az informatika, a rendszerüzemeltető és webfejlesztő, ezüstérmet az ipari robotika és bronzérmet a mechatronika területén.
Egyúttal jelezte, a hároméves szakképzésben résztvevők – festők, víz-, gáz-, és fűtés szerelők, épületasztalosok, szépségápolást tanulók – is jó eredményt értek el.
A Kossuth rádióban elhangzott, hogy a magyar csapat a lengyelországi Gdanskban megrendezett EuroSkills versenyen 5 arany, 1 ezüst, 4 bronzérmet és 7 kiválósági érmet szerzett.
Mindez dicsőség Magyarországnak, a szakképzésnek, a fiataloknak a mellettük álló szakoktatóknak és a családoknak is – jelentette ki a helyettes államtitkár.
Pölöskei Gáborné az M1 aktuális csatornán arról számolt be, hogy Magyarországon a képzések szerkezetét a gazdaság igénye határozza meg.
Arra is kitért, hogy a technikumban és a szakképző iskolákban – előbbi 5, utóbbi 3 éves – a tanulók havonta szakképzési ösztöndíjban részesülnek. Fontos, hogy nem lehet hiányozni és nem lehet megbukni, mert akkor felfüggesztik az ösztöndíjak kifizetését.
A duális képzésben a tanulók számára az egyes vállalatoknál akár 168 ezer forint munkabér is elérhető.
A tanulók másik lehetősége, hogy szakmai vizsgájuk eredményétől függően pályakezdési támogatásban részesülnek. Az érintettek többsége 4-esre vizsgázik, így számukra átlagosan 250 ezer forint körüli induló támogatást biztosítanak.
Megalapozottabb, stabilabb tudást ad a szakképzés és gyorsabban tud boldogulni a jövőben, az, aki ezen a területen tanul tovább, mintha gimnáziumot végez.
emelte ki Pölöskei Gáborné a Kulturális és Innovációs Minisztérium, szakképzésért felelős helyettes államtitkára.
Forrás: MTI