Az idei tanévben október 2-án kezdődnek a szakmai vizsgák a szakképzésben. A végzős tanulók a választott szakmájukhoz kapcsolódóan megszerzett ismeretekről adnak számot az állami vizsga keretében. Az őszi szakmai vizsgaidőszakban, október közepéig közel 280 szakmai vizsgát szerveznek az akkreditált vizsgaközpontokban.
2023. október 2-13. között a Szakmajegyzékben található szakmákból vizsgáznak a szakképzésben tanulók. A tanulmányokat lezáró szakmai vizsgát, a szakképző intézményekben oktatott, Szakmajegyzékben szereplő szakmák, valamint azok műhelyiskolában vagy felnőttképzők által oktatott részszakmák esetén kell tenni.
Mire kell számítani a szakmai vizsgák során?
A szakmai vizsga két részből, egy elméleti és egy gyakorlati részből áll. Az interaktív vizsga, a szakmai vizsga elméleti része, amely számítógépen végzett központi vizsga. A vizsgázóknak útmutató alapján a számítógép által véletlenszerűen generált vizsgafeladatsort kell megoldani. Az interaktív vizsgák szervezésével és lebonyolításával kapcsolatos tájékoztató dokumentumok elérhetőek a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal honlapján.
Míg a projektfeladat a gyakorlati vizsgatevékenység, amelyen a tanult szakma Képzési és Kimeneti Követelményében meghatározott feladatot kell megoldani. Ez a projektfeladat az adott szakma sajátosságaihoz igazodva állhat gyakorlati vizsgamunkából, vizsgaremekből, vizsgamű vagy egyéb vizsgaprodukció megvalósításából, vagy záródolgozatból vagy portfólió elkészítéséből.
A szakmai vizsga vizsganapjai
A szakmai vizsgát február-március, május-június és október-november hónapban lehet tenni. A részszakma megszerzésére irányuló szakmai vizsgát az akkreditált vizsgaközpont által meghatározott időpontban lehet tartani.
Az interaktív vizsgatevékenység országos központi vizsganapjait a szakképzésért felelős miniszter határozza meg, míg a projektfeladat vizsgaidőpontjáról az akkreditált vizsgaközpont dönt. Ennek megfelelőn az október-novemberi vizsgaidőszak esetén, a szakmai vizsgaidőszak első napja 2023. október 2. hétfő.
Ezen a napon 28 szakma esetében lehet vizsgát tenni a tanulóknak. Többek között ekkor tesznek szakmai vizsgát az alábbi szakmát tanuló diákok.
- Fegyvergyártó szaktechnikus
- Fluidumkitermelő technikus
- Gazda
- Gépjármű-mechatronikai technikus
- Hegesztő
- Hűtő- és szellőzésrendszer-szerelő
- Ipari gépész
- Ipari szerviztechnikus
- Kereskedő és webáruházi technikus
- Mezőgazdasági gépésztechnikus
- Mozgókép- és animációkészítő
- Műanyag-feldolgozó
- Optikaitermék-készítő
- Öntvénykészítő
- Perioperatív szakasszisztens
- Radiográfiai szakasszisztens
- Színház- és rendezvénytechnikus
- Szociális és rehabilitációs szakgondozó
- Szőlész-borász
Szakmai vizsgák időpontjai az NSZFH honlapján elérhetőek, de az IKK honlapjáról is lelehet tölteni a szakmajegyzékes vizsganaptárat.
Ki kaphat felmentést a szakmai vizsga alól?
A szakmai vizsga vizsgatevékenységei alól – a jogszabályban vagy a képzési és kimeneti követelményekben meghatározott kivétellel – felmentés nem adható. Mentesül a szakmai vizsga vagy a vizsgatevékenység letétele alól az a vizsgázó, aki országos szakmai tanulmányi versenyen, WorldSkills vagy EuroSkills versenyen a képzési és kimeneti követelményekben meghatározott követelményt teljesítette és a versenyfelhívásban meghatározott helyezést, teljesítményt, szintet elérte. Ilyen esetben a szakmai vizsga vagy a vizsgatevékenység eredménye jeles.
Megszűnt a papíralapú vizsgáztatás
Korábban beszámoltunk arról, hogy a tavalyi tanévtől a szakképzésben tanulók számítógépen végezhető, interaktív vizsgák keretében tesznek szakmai elméleti vizsgát. A papíralapú számonkéréseket felváltó rendszer bevezetését több tesztidőszak előzte meg.
Nő a szakképzésben tanulók száma
Az Oktatási Hivatal felvételi adatai szerint egyre több pályaválasztás előtt álló fiatal dönt a szakmatanulás mellett. Tavaly a nyolcadikosok közel 43 százaléka, közel 34 ezer fiatal választotta a technikumi képzést