Az elmúlt években a szakképzésbe jelentkezők száma 30 százalékkal nőtt Magyarországon. A szakképzés iránti érdeklődés olyan magas, hogy egyes iskolák nem is tudnak valamennyi oda jelentkező tanulót fogadni – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) szakképzésért felelős helyettes államtitkára a 3. debreceni Hello Szakma- Út a jövőbe – pályaorientációs, karriertámogató és tájékoztató kiállításon csütörtökön.
Pölöskei Gáborné a Debreceni Szakképzési Centrum több mint 3 ezer résztvevőt vonzó eseményének megnyitóján kifejtette, látható az is, hogy egyre többen jelentkeznek a szakképzésből egyetemre.
A mintegy 80 kiállítónak, többségében a centrum iskoláinak és a partnervállalatainak bemutatkozási lehetőséget adó rendezvényen Pölöskei Gáborné arról is beszélt, hogy a szakképzés nagy utat tett meg az elmúlt időben, ezalatt jelentősen átalakult. Módszertanában, tartalmában, szerkezetében és a képzésekben is megújult, ehhez az iskoláknak is alkalmazkodni kellett.
A szakképzés jóval több a korábbi szakmunkásképzésnél, sokkal komolyabb képzésről van szó – emelte ki Pölöskei Gáborné, és kijelentette, hogy a „szakképzésé a jövő”.
Minderre azonban szükség volt, ugyanis a szakképzésnek a gazdaság igényeit kell kiszolgálnia, feladata a minőségi munkaerő megteremtése a munkaerőpiacra – részletezte a helyettes államtitkár.
Korábban írtunk az Oktatási Hivatal által közzétett idei középiskolai felvételizők számáról, amely szerint 2022-ben a technikum volt a legnépszerűbb intézménytípus a 9. évfolyamra jelentkezők körében. Az alapfokú oktatásból a szakképzésbe jelentkezők száma az elmúlt három évben emelkedett. 2021-ben a nyolcadikosok 40,99 százaléka, 2022-ben 42,14 százaléka, míg idén 42,84 százaléka technikumba tanult tovább.
Idén első alkalommal az Innovatív Képzéstámogató Központ (IKK) elkészítette a száz legjobb hazai technikum rangsorát is.
MTI