Az életre készíti fel a szakképzés a diákokat

Szerző: | 2023. október. 12. | Fősodor

Férfi oktató 2 tanulónak magyaráz egy tanműhelyben akik füzettel a kezükben hallgatják őt.

Különböző módon, különböző szintű iskolákban és centrumokban, de gyakorlatilag az életre nevelés folyik a szakképzésben – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) szakképzésért felelős helyettes államtitkára szerdán Szolnokon, a Szolnoki Szakképzési Centrum Szakmalabirintus – A jövődért tanulsz! elnevezésű pályaválasztási kiállításának megnyitóján, ahol a szakképzés iránt érdeklődő fiatalokat várják.

Az elmúlt időszakban a vállalati és a duális partnereknek köszönhetően sikerült érdeklődést felkeltő tartalommal megtölteni és megújítani a szakképzést, hiszen „a vállalatok tudják, hogy mi a valós élet” – fogalmazott Pölöskei Gáborné.

Szakképzés után is lehet diplomát szerezni

A helyettes államtitkár kifejtette: a szakképzésnek „hihetetlen széles a palettája”, hiszen egyrészt felkarolja a hátrányos helyzetű fiatalokat, illetve akik nem tanultak eddig jól, és segít nekik eligazodni, ugyanakkor lehetőséget ad azoknak is, akik egyetemre készülnek. Mindezt a szakképzés rugalmassága teszi lehetővé – mutatott rá.    

Pölöskei Gáborné szólt a szakképzésben elérhető ösztöndíjrendszerről, amelynek révén a fiatalok sikeres felvételijüket követően egy bankkártyához tartozó bankszámlára a szakképző intézetben havi rendszerességgel nyolcezer forintot, míg a technikumba járók tizenhatezer forintot kapnak. Az ösztöndíjért mindössze annyi az elvárás, hogy egy tantárgyból se bukjanak meg, és ne legyen igazolatlan hiányzásuk – sorolta.

Fontos lehetőségnek és adottságnak nevezte, hogy ma Magyarországon a Pénziránytű programot nem tanítják, hanem a fiatalok maguk megtapasztalják a tanulással szerzett pénzükkel gazdálkodva.  A helyettes államtitkár elmondta: az elmúlt három évben javultak a szakképzésben részt vevő gyerekek tanulmányi eredményei és átlagai egyaránt, továbbá csökkentek a hiányzások, mert a fiatalok meg akarják tanulni a választott szakmát.  

Pölöskei Gáborné emlékeztetett: sikeres záróvizsga esetén átlagosan 280 ezer forint pályakezdési támogatásra is jogosultak a szakképzésben tanulók, amelyet a fiatalok eszközbeszerzésre vagy éppen lakhatásuk átmeneti biztosítására fordíthatnak. Beszélt arról is, hogy vannak olyan vidéki szakképző intézmények, amelyekbe akár tízszeres a túljelentkezés, és csak 4,8-es átlaggal tudnak bekerülni a gyerekek. Éppen ezért „bővíteni kell a minőségi oktatást nyújtó, jó iskolák körét” – tette hozzá.    

A szakképzés iránt érdeklődő diákok több szakmával is megismerkedhetnek a Szolnoki SzC kiállításán

Kiemelte: a Szolnoki Szakképzési Centrumban folyó munkát dicséri, hogy egyrészt hagyományt teremtettek, másrészt együttműködést alakítottak ki a vállalatokkal, tankerületekkel, az általános iskolákkal és az óvodákkal. Tevékenységük révén „a szakképzés kinyílt, meg tudja magát mutatni, és be tudja vonzani a fiatalokat, mert a szakképzésé a jövő” – fogalmazott a helyettes államtitkár.    

Hicsó György, a Szolnoki Szakképzési Centrum kancellárja a Szakmalabirintus megnyitóján bejelentette: a 21. századi szakképző intézményfejlesztési program keretében benyújtott pályázatuk a közelmúltban 6,5 milliárd forint támogatást nyert, így intézményük a közeljövőben két új tanműhelyt alakíthat ki, kettőt felújíthat, mintegy 2 milliárd forint  értékben pedig eszközöket vásárolhatnak.

A Szolnoki Szakképzési Centrum háromnapos pályaválasztási kiállításán bemutatkozik a centrum 11 szakképző intézménye, digitális közösségi alkotóműhelye, valamint a duális képzésben részt vevő partnereik. A szervezők mintegy 1800 látogatóra számítanak.

MTI

A szerzőről:

Szakmát Szerzek
A Szakmát Szerzek! szerkesztőségének célja a hazai szakképzés presztizsének valós erősítése, például sikertörténetekkel, tudományos elemzésekkel a témában. A weboldalon helyet kapnak a szakképzést érintő aktualitások, hírek, valamint a friss kutatási eredmények ismertetései, munkaerőpiaci adatok egyaránt.

Promó

Promó