Közös érdekünk a digitális készségek fejlesztése

Szerző: | 2023. április. 23. | Fősodor

A képen egy nő látható digitális ikonokkal

A European Digital Skills Awards 2023 (Európai Digitális Készségfejlesztési Díj) célja, hogy elismerje és megismertesse az emberekkel azokat a projekteket és kezdeményezéseket, amelyek a digitális készségek európai előmozdítását támogatják. A szervezők a digitális készségek fejlesztéséről szóló projektek, történetek és kezdeményezések bemutatásával kívánják elismerni és népszerűsíteni azon intézmények, szervezetek és cégek munkáját, akik ténylegesen részt vesznek a készségek fejlesztésében.

Digitális készségek fejlesztése korábban

Az Európai Digitális Készségfejlesztési Díjat nem most először ítéli meg az Európai Bizottság. Először 2016-ban írtak ki pályázatot a díjra, amit további két kiírás követett 2017-ben és 2018-ban. Korábban a “Nemzeti Koalíció a Képességekért és Munkahelyekért” szervezet rendezte meg a díjhoz kapcsolódó eseményt. Idén pedig már az Európai Bizottság “Digitális Készségek és Munkahelyek Platformja(Digital Skills and Jobs Platform) írta ki a pályázatot.

A képen dominók láthatók, amelyeken digitális jelek szerepelnek
Az Európai Digitális Készségfejlesztési Díj népszerűsíti a digitális készségek fejlesztését célzó kezdeményezéseket (Fotó: 123rf.com)

Kategóriák és eredményhirdetés

Az európai digitális készségek támogatását célzó projekteket, kezdeményezéseket öt kategóriában lehetett a pályázatra jelölni. Minden projektet vagy kezdeményezést az 5 kategória közül csak az egyikben lehetett jelölni. A szakértői zsűri májusban fogja kiválasztani a döntősöket, a végső győzteseket pedig júniusban fogják kihirdetni.

  • Az első kategória elnevezése a “Fiataloknak szóló digitális készségfejlesztés”. Itt azok a cégek, szervezetek pályázhattak, akik az IKT-szakmák, a médiaműveltségi kezdeményezések, a feltörekvő technológiákkal kapcsolatos kurzusok és hackathonok felé terelték a fiatalokat.
  • A második kategória a “Digitális továbbképzés a munka világában”, amire azok jelentkezhettek, akik saját munkatársaikat képezték tovább vagy képezték át, esetleg az IKT szakemberek készségszintjét és munkakörét hangolták jobban össze a saját ágazataikban.
  • A “Digitális képzések az oktatásban” kategóriára azok a projektek pályázhattak, amelyek célja a tanárok és az iskolai dolgozók, vagy a diákok digitális továbbképzése volt.
  • A negyedik kategória elnevezése a “Digitális világba történő beilleszkedés”. Erre a kategóriára azok nyújthattak be pályázatot, akik a digitális készségek elsajátítása terén hátrányos helyzetű embereket céloztak meg felkészítéssel, például idősebbeket, fogyatékkal élőket, menekülteket, alacsonyabb jövedelemből élő embereket.
  • Az utolsó kategória a “Digitális világba történő beilleszkedés: Női IKT karrierek” címet kapta, és azok pályázhattak rá, akik elkötelezetten munkálkodtak azon, hogy növeljék a női IKT szakemberek számát.
A képen két tenyér látható, benne digitális jelek
A díjra öt kategóriában lehetett pályázni (Fotó: 123rf.com)

A digitális készségek fejlesztését célzó korábbi jó gyakorlatok

Azok a projektek és kezdeményezések, amelyek korábban már elnyerték az Európai Digitális Készségfejlesztési Díjat, megtalálhatóak az alábbi honlapon. A jó gyakorlatként feltüntetett projektek jelentős része még most is működik annak érdekében, hogy minél több embert támogassanak a digitális készségek elsajátításában.

Korábbi cikkünkben már foglalkoztunk azzal, hogy 2023 lesz az Európai Készségek Éve, az ezzel kapcsolatos cikk itt található.

A szerzőről:

Kisanyik Tímea
Újságíró-szerkesztő. Sokéves szakképzési területen szerzett munkatapasztalattal rendelkezik, korábban a feladatai közé tartozott a szakmák népszerűsítése. Újságíróként elhivatottan támogatja azt a célt, hogy a szakképzéshez és a felnőttképzéshez kapcsolódó információk minél több emberhez jussanak el. Szereti a sikertörténeteket, amelyek inspirálóak mások számára, a jövő oktatásához tartozó – akár digitális – fejlesztéseket, amelyek könnyebbé tehetik a munkavégzést. Figyelemmel kíséri a magyar és nemzetközi trendeket, valamint a szakmai versenyeket, rendezvényeket.