A köznevelési törvény előírása szerint 2016-tól minden középiskolásnak kötelező 50 óra közösségi szolgálatot teljesítenie ahhoz, hogy részt vehessen az érettségi vizsgán.
A köznevelési törvény megfogalmazása szerint a közösségi szolgálat szociális, környezetvédelmi, a tanuló helyi közösségének javát szolgáló, szervezett keretek között folytatott, anyagi érdektől független, egyéni vagy csoportos tevékenység és annak pedagógiai feldolgozása.
A közösségi szolgálat fejleszti a tanulók kommunikációs készségét, szociális érzékenységét, érzelmi intelligenciáját, empátiáját, felelősségvállalását, és önismeretét, ezek mellett pedig a pályaorientációban is segítségükre lehet.
50 óra közösségi szolgálatot kell teljesíteni
A középiskolai tanulóknak az utolsó középiskolai évfolyam végéig végéig 50 óra közösségi szolgálatot kell teljesíteniük az érettségi vizsga megkezdéséhez.
– tájékoztat az Oktatási Hivatal. Ez alól a magántanulók sem mentesülnek.
Nem kell azonban közösségi szolgálatot teljesítenie:
- az előrehozott érettségire jelentkező tanulóknak
- a felnőttoktatásban részt vevő tanulóknak
- azon sajátos nevelési igényű tanulóknak, akiket a szakértői bizottság javaslata alapján a közösségi szolgálat alól az igazgató határozatban mentesített
- érettségi bizonyítvánnyal már rendelkező vizsgázóknak
Ezek alapján tehát fontos kiemelni, hogy az előrehozott érettségi vizsga megkezdésének nem feltétele a közösségi szolgálat teljesítése.
Ha végzős tanuló valamilyen tárgyból elégtelen osztályzattal végez, az azt jelenti, hogy nem fejezi be a középiskolát, tehát csak előrehozott érettségi vizsgát tehet. Így ebben az esetben sem feltétel a közösségi szolgálat teljesítése.
Amit a közösségi szolgálat teljesítéséről tudni érdemes
Az 50 óra több projekt keretében, több év alatt is lehet teljesíthető, aminek az előnye, hogy a tanulók több dologban is kipróbálhatják magukat. Továbbá lehetőség van arra is, hogy az 50 órát egy nagy projekt révén, vagy több év alatt lefutó program keretében teljesítsék.
A tanulóknak a közösségi szolgálat megkezdéséhez egy jelentkezési lapot kell kitölteni, amihez a szülő egyetértő nyilatkozatát is csatolja. A közösségi szolgálat teljesítéséről a tanulóknak naplót kell vezetniük, ahol feltüntetik, hogy mikor és milyen tevékenységet végeztek.
Kiemelten fontos, hogy az iskolai közösségi szolgálat kapcsán anyagi érdek nem merülhet fel, a tanulók tevékenysége nem jutathat senkit ilyen jellegű előnyhöz, haszonhoz, illetve hogy a tanuló a közvetlen hozzátartozójánál, annak közvetlen munkahelyén nem végezhet közösségi szolgálatot.
A helyi közösség javát szolgálja
A közösségi szolgálat a tanulók helyi közösségének javát szolgálja, ezért a tanulók lakókörnyezetében, vagy az iskola székhelyén, de legfeljebb ezeknek 30 kilométeres körzetén belül szervezhető meg. A diákok a szülőkkel és tanárokkal való egyeztetés alapján maguk választhatják ki az általuk végzendő tevékenységeket az iskola által megszervezett vagy a maguk által javasolt, az iskola által pedig elfogadott tevékenységek közül.
A közösségi szolgálat számos területen teljesíthető: egészségügyi, szociális és jótékonysági, oktatási, kulturális, valamint környezet-, természet- és katasztrófavédelmi, az óvodáskorú, sajátos nevelési igényű gyermekekkel, tanulókkal, az idős emberekkel közös sport- és szabadidős területen folytatható tevékenység, illetve az egyes rendőrségi feladatok ellátására létrehozott szerveknél bűn- és baleset-megelőzési területhez kapcsolódó munkával is kiváltható.
Tanácsok érettségi előtt
Az érettségi az első komoly megmérettetés egy fiatal életében, ami miatt érthető, ha izgulunk. A stressz leküzdése azonban nem lehetetlen. Olvasd el Nánásiné Dr. Horváth Edit iskolapszichológussal készült interjúnkat, hogy megtudd, hogyan győzheted le az érettségivel kapcsolatos szorongást!
Figyelmed ajánljuk továbbá a kulcskompeteciákról készült sorozatunkat, amiből sok hasznos információt megtudhatsz az egész életen át tartó tanuláshoz (lifelong learning) szükséges alapvető készségekről:
- Kulcskompetenciák és érettségi – az anyanyelvi kommunikáció
- Kulcskompetenciák és érettségi – a matematikai, műszaki és természettudományi kompetenciák
- Kulcskompetenciák és érettségi – az idegen nyelvi kompetenciák
- Kulcskompetenciák és érettségi – a digitális kompetencia
- Kulcskompetenciák és érettségi – a tanulás tanulása kompetencia
- Kulcskompetenciák és érettségi – a szociális és állampolgári kompetencia
- Kulcskompetenciák és érettségi – a kezdeményezőkészség és vállalkozói kompetencia
- Kulcskompetenciák és érettségi – a kulturális tudatosság kompetencia